Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2012

84th Academy Awards Nominations are here!

Εκπλήξεις μας επιφύλαξε φέτος η Ακαδημία.Και ευτυχώς ήταν ευχάριστες.Την κούρσα οδηγεί το ''Hugo'' του Scorcesse με 11 υποψηφιότητες,10 το ''The Artist'',απο 6 το ''moneyball'' και το ''War Horse'',5 το ''The Descedants'' και το ''Girl with the dragon tattoo''και απο 4 το ''The Help'' και το ''Midnight in Paris''.
Ευχάριστες εκπλήξεις:Ο Gary oldman στο Best Actor,o Max von Sydow στο best supporting actor,η παρουσία του ''Tinker Tailor soldier spy''σε 3 κατηγορίες και το ''Extremely Loud and Incredibly Close''στο best picture.H Rooney Mara και η Glenn Close στο best actress,μέσα και το ''Bridesmaids'',o Woody στην σκηνοθεσία.
Δυσάρεστες Εκπλήξεις:Πουθενά το ''Shame'',εκτός η Tilda Swinton και η Vanessa Redgrave,πουθενά το ''Coriolanus'',εκτός ο ''TinTin''απο το animation.,διπλή υποψηφιότητα ο John Williams για 2 μέτρια soundtracks.
Αναλυτικά οι υποψηφιότητες(πηγή imdb).

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
The Artist (2011): Thomas Langmann
Oi apogonoi (2011): Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
Extremely Loud and Incredibly Close (2011): Scott Rudin
Ypiretries (2011): Brunson Green, Chris Columbus, Michael Barnathan
Hugo (2011/II): Graham King, Martin Scorsese
Mesanyhta sto Parisi (2011): Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
Moneyball (2011): Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
To dentro tis zois (2011): Nominees to be determined
To alogo tou polemou (2011): Steven Spielberg, Kathleen Kennedy

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Demián Bichir for A Better Life (2011)
George Clooney for Oi apogonoi (2011)
Jean Dujardin for The Artist (2011)
Gary Oldman for Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
Brad Pitt for Moneyball (2011)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Glenn Close for Albert Nobbs (2011)
Viola Davis for Ypiretries (2011)
Rooney Mara for To koritsi me to tatouage (2011)
Meryl Streep for I sidira kyria (2011)
Michelle Williams for Epta meres me ti Marilyn (2011)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Kenneth Branagh for Epta meres me ti Marilyn (2011)
Jonah Hill for Moneyball (2011)
Nick Nolte for Warrior (2011)
Christopher Plummer for Oi protarides (2010)
Max von Sydow for Extremely Loud and Incredibly Close (2011)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Bérénice Bejo for The Artist (2011)
Jessica Chastain for Ypiretries (2011)
Melissa McCarthy for Filenades (2011)
Janet McTeer for Albert Nobbs (2011)
Octavia Spencer for Ypiretries (2011)

Best Achievement in Directing
Nominees:
Woody Allen for Mesanyhta sto Parisi (2011)
Michel Hazanavicius for The Artist (2011)
Terrence Malick for To dentro tis zois (2011)
Alexander Payne for Oi apogonoi (2011)
Martin Scorsese for Hugo (2011/II)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
The Artist (2011): Michel Hazanavicius
Filenades (2011): Kristen Wiig, Annie Mumolo
O dromos tou hrimatos (2011): J.C. Chandor
Mesanyhta sto Parisi (2011): Woody Allen
Enas horismos (2011): Asghar Farhadi

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
Oi apogonoi (2011): Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash
Hugo (2011/II): John Logan
Ai eidoi tou Martiou (2011): George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Moneyball (2011): Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Bridget O'Connor, Peter Straughan

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
Une vie de chat (2010): Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
Chico & Rita (2010): Fernando Trueba, Javier Mariscal
Kung Fu Panda 2 (2011): Jennifer Yuh
Gatos spirounatos (2011): Chris Miller
Rango (2011): Gore Verbinski

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Rundskop (2011): Michael R. Roskam(Belgium)
Hearat Shulayim (2011): Joseph Cedar(Israel)
In Darkness (2011): Agnieszka Holland(Poland)
Monsieur Lazhar (2011): Philippe Falardeau(Canada)
Enas horismos (2011): Asghar Farhadi(Iran)

Best Achievement in Cinematography
Nominees:

The Artist (2011): Guillaume Schiffman
To koritsi me to tatouage (2011): Jeff Cronenweth
Hugo (2011/II): Robert Richardson
To dentro tis zois (2011): Emmanuel Lubezki
To alogo tou polemou (2011): Janusz Kaminski

Best Achievement in Editing
Nominees:
The Artist (2011): Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius
Oi apogonoi (2011): Kevin Tent
To koritsi me to tatouage (2011): Angus Wall, Kirk Baxter
Hugo (2011/II): Thelma Schoonmaker
Moneyball (2011): Christopher Tellefsen

Best Achievement in Art Direction
Nominees:
The Artist (2011): Laurence Bennett, Robert Gould
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος 2ο (2011): Stuart Craig, Stephenie McMillan
Hugo (2011/II): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
Mesanyhta sto Parisi (2011): Anne Seibel, Hélène Dubreuil
To alogo tou polemou (2011): Rick Carter, Lee Sandales

Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Anonymos (2011/I): Lisy Christl
The Artist (2011): Mark Bridges
Hugo (2011/II): Sandy Powell
Jane Eyre (2011): Michael O'Connor
W.E. (2011): Arianne Phillips

Best Achievement in Makeup
Nominees:
Albert Nobbs (2011): Martial Corneville, Lynn Johnson, Matthew W. Mungle
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος 2ο (2011): Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin
I sidira kyria (2011): Mark Coulier, J. Roy Helland

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees
:
Oi peripeteies tou Tintin: To mystiko tou monokerou (2011): John Williams
The Artist (2011): Ludovic Bource
Hugo (2011/II): Howard Shore
Tinker Tailor Soldier Spy (2011): Alberto Iglesias
To alogo tou polemou (2011): John Williams

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
The Muppets (2011): Bret McKenzie("Man or Muppet")
Rio (2011): Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett("Real in Rio")

Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
To koritsi me to tatouage (2011): David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson
Hugo (2011/II): Tom Fleischman, John Midgley
Moneyball (2011): Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick
Transformers 3 (2011): Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin
To alogo tou polemou (2011): Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Drive (2011): Lon Bender, Victor Ray Ennis
To koritsi me to tatouage (2011): Ren Klyce
Hugo (2011/II): Philip Stockton, Eugene Gearty
Transformers 3 (2011): Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
To alogo tou polemou (2011): Richard Hymns, Gary Rydstrom

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος 2ο (2011): Tim Burke, David Vickery,Greg Butler, John Richardson
Hugo (2011/II): Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning
Real Steel (2011): Erik Nash, John Rosengrant, Danny Gordon Taylor, Swen Gillberg
O planitis ton pithikon: I exegersi (2011): Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett
Transformers 3 (2011): Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler, John Frazier

Best Documentary, Features
Nominees:
Hell and Back Again (2011): Danfung Dennis, Mike Lerner
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (2011): Marshall Curry, Sam Cullman
Paradise Lost 3: Purgatory (2011): Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Pina Bausch (2011): Wim Wenders, Gian-Piero Ringel
Undefeated (2011): Daniel Lindsay, T.J. Martin, Rich Middlemas

Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (2011): Robin Fryday, Gail Dolgin
God Is the Bigger Elvis: Rebecca Cammisa, Julie Anderson
Incident in New Baghdad (2011): James Spione
Saving Face (2011/II): Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
The Tsunami and the Cherry Blossom (2011): Lucy Walker, Kira Carstensen

Best Short Film, Animated
Nominees
:
Dimanche (2011): Patrick Doyon
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (2011): William Joyce, Brandon Oldenburg
La Luna (2011): Enrico Casarosa
A Morning Stroll (2011): Grant Orchard, Sue Goffe
Wild Life (2011): Amanda Forbis, Wendy Tilby

Best Short Film, Live Action
Nominees:
Pentecost (2011): Peter McDonald
Raju (2011): Max Zähle, Stefan Gieren
The Shore: Terry George, Oorlagh George
Time Freak (2011): Andrew Bowler, Gigi Causey
Tuba Atlantic (2010): Hallvar Witzø

7 σχόλια:

aldo είπε...

ευχάριστη έκπληξη το Extremely Loud and Incredibly Close? δεν νομίζω

academy είπε...

Ευχάριστη Aldo γιατί ακούστηκαν καλά λόγια για την ταινία και γιατί να μην είναι άλλωστε ευχάριστη έκπληξη ταινία του Stephen Daldry?

Eskli είπε...

Δεν έχω δει ακόμα όλες τις ταινίες φυσικά.

ΌΜΩς υποθέτω ότι θα κονταροχτυπηθούν Meryl Streep (για να δούμε θα το πάρει το 3ο της?) με την Glenn Close, παλιές αγαπημένες της ακαδημίας και οι δύο σε θέση ισχύος. Η πρώτη υποδύεται ρόλο-φιλέτο (εμβληματική πολιτική φιγούρα) ενώ η δεύτερη κάνει τον άντρα.

Χάρηκα που είδα το Midnight in Paris σε πολλές υποψηφιότητες όπως αυτή της καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας (αρε woody θεέ!) και σεναρίου.

Γενικότερα δεν εμπιστεύομαι τα όσκαρ αν και στο παρελθόν είχα πέσει στην παγίδα να θεωρήσω "αντικειμενικά" αυτά τα βραβεία. Ορισμένες φορές πάντως είναι πράγματι καλές οι επιλογές τους.

academy είπε...

Eskli έτσι είναι.Απλά φέτος μόνο η Meryl είναι φαβορί(δυστυχώς το Albert Nobbs έχει προβλήματα σαν ταινία και δεν μπόρεσε να σηκώσει πολύ την Glenn Close)πιστεύω όλες οι κατηγορίες είναι ανοιχτές.
Πολύ ενδιαφέρον το best actor φέτος επίσης.

Leviathan είπε...

de trela8ika fetos me tis ipopsifiotites...pou einai o TinTin apo ta kinoumena???? ego pados to Extremely Loud and Incredibly Close de to xano!!! :) kalisperaaaa!

argiris-cinefil είπε...

Φίλε Academy λυπάμαι που το λέω αλλά τα έχω σιχαθεί πια τα όσκαρ και τον εκνευριστικό συντηρητισμό τους και σε μια χρονιά μάλιστα γεμάτη με ταινιάρες. Μόνο για το “The Artist” χαίρομαι κι εύχομαι να πάρει όσα περισσότερα όσκαρ μπορεί γιατί πραγματικά θα το αξίζει! Από την κατηγορία των καλύτερων ταινιών δεν έχω δει το “Hugo” (όπου είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλή ταινία) και το “Extremely Loud and Incredibly Close” (ο Stephen Daldry αποτελεί εγγύηση οπότε πιστεύω ότι θα είναι καλή ταινία).

Στις ευχάριστες εκπλήξεις έχω δύο επισημάνσεις να κάνω: Η μία είναι ότι το “Tinker Tailor Soldier Spy” έπρεπε να ήταν σε περισσότερες κατηγορίες διότι οι τρεις είναι λίγες για μένα. Και η δεύτερη η σκηνοθεσία του Woody, που θα την έλεγα απλά καλή. Για μένα ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ σημαίνει “Drive”, “Tinker Tailor Soldier Spy” και “The Girl with the Dragon Tattoo” (αν και δεν το έχω δει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα κάνει παπάδες ο Φίντσερ).

Τρομερή εντύπωση μου προκάλεσε η παντελής απουσία του “We Need to Talk About Kevin” (αν και δεν το έχω δει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει πάρα πολύ). Και είναι μια ταινία που θα μπορούσε να είναι σε πολλές κατηγορίες. Φαίνεται ότι ενόχλησε πολύ το θέμα με το οποίο καταπιάνεται η ταινία ;).

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι το “The Adventures of Tintin” (δεν το έχω δει ακόμα) στην κατηγορία του animation! Η μοναδική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι επειδή δεν το θεωρούν animation. Μήπως ξέρεις εάν ισχύει κάτι τέτοιο Academy; Δεν πάνε καλά μου φαίνεται!

Αλήθεια γιατί είναι μόνο 9 στην κατηγορία της καλύτερης ταινίας. Υποτίθεται ότι έπρεπε να ήταν δέκα!

academy είπε...

Αλλαξε ο κανόνας Argiris και αποφάσισαν πως μεταξύ 5 και 10 θα είναι χωρίς καθορισμένο αριθμό.
Απαράδεκτη η απουσία του Tin Tin δέν ξέρω μάλλον δεν το ψήφισαν διότι δεν το είδαν?(θα μου πείς είδαν τα υπόλοιπα?),