Παρασκευή, 22 Ιανουαρίου 2010

BAFTA 2009 Nominations.


21/2/2010 η απονομή των Bafta,8 υποψηφιότητες AVATAR,AN EDUCATION και HURT LOCKER,7 to District9 kai απο 6 Inglourious Bastards kai Up In the air.Απούσα η Sandra Bullock απο την πεντάδα, Neill Blomkamp (District 9) and Lone Scherfig (An Education) στην σκηνοθεσία αφήνοντας έξω Lee Daniels(Precious) kai Jason Reitman(Up in the air).Σοβαρεύουν τα πράγματα.....
BEST FILM
Avatar – James Cameron, Jon Landau
An Education – Amanda Posey, Finola Dwyer
The Hurt Locker – Nominees TBC
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire – Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness
Up In the Air – Ivan Reitman, Jason Reitman, Daniel Dubiecki

OUTSTANDING BRITISH FILM
An Education – Amanda Posey, Finola Dwyer, Lone Scherfig, Nick Hornby
Fish Tank – Kees Kasander, Nick Laws, Andrea Arnold
In the Loop – Kevin Loader, Adam Tandy, Armando Iannucci, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Tony Roche
Moon – Stuart Fenegan, Trudie Styler, Duncan Jones, Nathan Parker
Nowhere Boy – Kevin Loader, Douglas Rae, Robert Bernstein, Sam Taylor-Wood, Matt Greenhalgh

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
LUCY BAILEY, ANDREW THOMPSON, ELIZABETH MORGAN HEMLOCK, DAVID PEARSON – Directors, Producers – Mugabe and the White African
ERAN CREEVY – Writer/Director – Shifty
STUART HAZELDINE – Writer/Director – Exam
DUNCAN JONES – Director – Moon
SAM TAYLOR-WOOD – Director – Nowhere Boy
DIRECTOR
Avatar – James Cameron
District 9 – Neill Blomkamp
An Education – Lone Scherfig
The Hurt Locker – Kathryn Bigelow
Inglourious Basterds – Quentin Tarantino

ORIGINAL SCREENPLAY
The Hangover – Jon Lucas, Scott Moore
The Hurt Locker – Mark Boal
Inglourious Basterds – Quentin Tarantino
A Serious Man – Joel Coen, Ethan Coen
Up – Bob Peterson, Pete Docter

ADAPTED SCREENPLAY
District 9 – Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education – Nick Hornby
In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire – Geoffrey Fletcher
Up In the Air – Jason Reitman, Sheldon Turner

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
Broken Embraces – Agustín Almodóvar, Pedro Almodóvar
Coco Before Chanel – Carole Scotta, Caroline Benjo, Philippe Carcassonne, Anne Fontaine
Let the Right One In – Carl Molinder, John Nordling, Tomas Alfredson
A Prophet – Pascale Caucheteux, Marco Chergui, Alix Raynaud, Jacques Audiard
The White Ribbon – Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Margaret Menegoz, Michael Haneke

ANIMATED FILM
Coraline – Henry Selick
Fantastic Mr. Fox – Wes Anderson
Up – Pete Docter
LEADING ACTOR

JEFF BRIDGES – Crazy Heart
GEORGE CLOONEY – Up In the Air
COLIN FIRTH – A Single Man
JEREMY RENNER – The Hurt Locker
ANDY SERKIS – Sex & Drugs & Rock & Roll

LEADING ACTRESS
CAREY MULLIGAN – An Education
SAOIRSE RONAN – The Lovely Bones
GABOUREY SIDIBE – Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire
MERYL STREEP – Julie & Julia
AUDREY TAUTOU – Coco Before Chanel

SUPPORTING ACTOR
ALEC BALDWIN – It's Complicated
CHRISTIAN McKAY – Me and Orson Welles
ALFRED MOLINA – An Education
STANLEY TUCCI – The Lovely Bones
CHRISTOPH WALTZ – Inglourious Basterds

SUPPORTING ACTRESS
ANNE-MARIE DUFF – Nowhere Boy
VERA FARMIGA – Up in the Air
ANNA KENDRICK – Up in the Air
MO'NIQUE – Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire
KRISTIN SCOTT THOMAS – Nowhere Boy

MUSIC
Avatar – James Horner
Crazy Heart – T-Bone Burnett, Stephen Bruton
Fantastic Mr. Fox – Alexandre Desplat
Sex & Drugs & Rock & Roll – Chaz Jankel
Up – Michael Giacchino

CINEMATOGRAPHY
Avatar – Mauro Fiore
District 9 – Trent Opaloch
The Hurt Locker – Barry Ackroyd
Inglourious Basterds – Robert Richardson
The Road – Javier Aguirresarobe

EDITING
Avatar – Stephen Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9 – Julian Clarke
The Hurt Locker – Bob Murawski, Chris Innis
Inglourious Basterds – Sally Menke
Up in the Air – Dana E. Glauberman

PRODUCTION DESIGN
Avatar – Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair
District 9 – Philip Ivey, Guy Poltgieter
Harry Potter and the Half-Blood Prince – Stuart Craig, Stephenie McMillan
The Imaginarium of Doctor Parnassus – Nominees TBC
Inglourious Basterds – David Wasco, Sandy Reynolds Wasco

COSTUME DESIGN
Bright Star – Janet Patterson
Coco Before Chanel – Catherine Leterrier
An Education – Odile Dicks-Mireaux
A Single Man – Arianne Phillips
The Young Victoria – Sandy Powell

SOUND
Avatar – Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson, Addison Teague
District 9 – Nominees TBC
The Hurt Locker – Ray Beckett, Paul N. J. Ottosson, Craig Stauffer
Star Trek – Peter J. Devlin, Andy Nelson, Anna Behlmer, Mark Stoeckinger, Ben Burtt
Up – Tom Myers, Michael Silvers, Michael Semanick

SPECIAL VISUAL EFFECTS
Avatar – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones
District 9 – Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken
Harry Potter and the Half-Blood Prince – John Richardson, Tim Burke, Tim Alexander, Nicolas Aithadi
The Hurt Locker – Richard Stutsman
Star Trek – Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton

MAKEUP & HAIR
Coco Before Chanel – Thi Thanh Tu Nguyen, Jane Milon
An Education – Lizzie Yianni Georgiou
The Imaginarium of Doctor Parnassus – Sarah Monzani
Nine – Peter 'Swords' King
The Young Victoria – Jenny Shircore

2 σχόλια:

Leviathan είπε...

kalispera! mia xara tis vrisko!!! ade na doume!! (8elo UP sto senariooooooo!!!!) kalo weekend!! :)

academy είπε...

Ωραίες υποψηφιότητες μακριά απο τις σφαίρες....